Herb Pakości

W Polsce są trzy miejscowości, które za patronów przyjęły św. Jakuba Apostoła Większego. Należą do nich: Olsztyn, Sobótka i Pakość.

Pierwotnym herbem Pakości miał być biały orzeł w czerwonym polu ukoronowany literką „K” na piersi, a u spodu wiła się wstęga z rokiem 1359. Jednak co do istnienia takiego herbu znawcy heraldyki mają wątpliwości.

Historia herbu naszego miasta związała się z postacią św. Jakuba Apostoła Większego (brat św. Jana Ewangelisty). Ma ona związek z pierwszym pakoskim kościołem stojącym w Ludkowie pw. św. Jakuba z 1243r.

Nie można też  ignorować legendy o rybackiej osadzie Rybitwy. W 1583 roku rejestr podatku miejskiego wymienia 7 rybaków łowiących w rzece Noteć. Jak głosi legenda, może owi rybacy chcieli mieć za patrona św. Jakuba? Apostołowie Jakub i Andrzej byli rybakami i mieli własne łodzie.

Pierwszym, najstarszym zachowanym dokumentem z wizerunkiem św. Jakuba jest odcisk pieczęci miejskiej z 1569 roku, znajdujący się w Poznańskim Archiwum Miejskim. Odciśnięty jest (przez płatek papierowy) w zielonym wosku o średnicy 35 mm.pieczęć herbowa W polu pieczęci widnieje wizerunek św. Jakuba w kapturze na głowie, z laską w lewej ręce, muszlą w prawej i zwisającą z ramienia pelerynką.

Kolejna legenda głosi, że to Zygmunt Działyński w 1660 roku pielgrzymując do Ziemi Świętej wybrał sobie za patrona św. Jakuba Apostoła. Umieścił jego postać na tarczy herbowej Pakości. Jednak żadne źródła tego nie potwierdzają.

herb1Ingerencja władzy pruskiej wytrąciła patronowi z ręki muszlę – znak rozpoznawczy pielgrzymów podążających do Santiago de Compostella. Nakryciem głowy posłużył kapelusz kardynalski, a nad nim umieszczono aureolę. Jest to sprzeczne z zasadami atrybutów panujących w chrześcijaństwie. Nad tarczą umieszczono widok muru z trzema wieżami i bramą. Dodano również 5 gwiazd.

16  lutego 1996 roku Rada Miejska w Pakości, w sprawie jednolitego tekstu Statutu Gminy, ogłoszonego w dzienniku ustaw Województwa Bydgoskiego Nr. 44 poz.164 wprowadziła do herbu następujące zmiany: „Herbem gminy jest wizerunek św. Jakuba, w kolorze srebrno-czarnym, którego głowę zdobi złota aureola. Z prawej strony postaci stoi złoty krzyż, wysoki do kolan sylwetki świętego. Postać św. Jakuba otoczona jest pięcioma złotymi, pięcioramiennymi gwiazdami i umieszczona jest w polu prostokątnej, pionowej tarczy koloru morskiego, o dolnej krawędzi owalnej, a górnej prostej. Tarczę z trzech stron otacza srebrna ramka. Górną część herbu wieńczą trzy wieżyczki koloru kakaowego, a całość osadzona jest na ciemnozielonym łuku”.

Wyjaśnienie symboliki:
- biały płaszcz to jarzmo misji apostoła,
- laska to znak mocy i dobra – pokonanie zła,
- muszla stanowi znak rozpoznawczy pielgrzymów na szlaku europejskim zdążających do Compostello. Przywiązana była do pasa lub sznura i służyła do spożywania posiłku,
- krzyż symbolizuję Kalwarię i relikwie św. krzyża.

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej