Węgierce

palac w wegiercachW Węgiercach znajduje się pałac wybudowany w 1904 roku przez Antoniego i Felicję Dembińskich. Jest to piętrowa budowla z elementami modernistycznymi. Do zachodniego szczytu przylega efektowna szklana weranda. Główne wejście zdobione kolumnami. W otoczeniu pałacu znajduje się park z przełomu XIX i XX w. o powierzchni 3 ha, urozmaicony stawem w jego północno-wschodniej części.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

palac jankowo

 

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje położony w niewielkiej odległości od Pakości pałac w Jankowie. Znajduje się on nad jeziorem Pakoskim i w okresie swojej świetności uchodził za najokazalszą rezydencję neogotycką w północnej Polsce. Właścicielami zespołu do końca wojny była niemiecka rodzina Hapnerów. Budowla powstała w 1880 roku. Okazałą bryłę pałacu zdobią kolumienki ze stylizowanymi liściastymi kapitelami oraz płyciny wypełnione motywami roślinnymi, kartuszami i wstęgami, na których niegdyś widniały czytelne hasła. Surowy charakter budowli zwróconej elewacją ogrodową w stronę jeziora podkreśla czworoboczna wieża przylegająca do południowej części pałacu oraz ganek kolumnowy podtrzymujący taras poprzedzający wejście do pałacu.

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej