Inne atrakcje

 

pomnik zwiazany z powstaniem wielkopolskim przy koscieleObiektami, które warto zobaczyć w Pakości są pomniki, stanowiące symbol ważnych wydarzeń i dokonań. Wymienić tu można pomnik poległych Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Pakości. Na bryle pomnika usytuowanym na schodkowym postumencie znajduje się granitowa tablica z wyrytymi nazwiskami jedenastu poległych w walce powstańców. Całość zwieńczy kamienny krzyż wzorowany na Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym. Z kolei przed kościołem pw. św. Bonawentury stoi pomnik, który przedstawia orła trzymającego w dziobie zerwany łańcuch symbolizujący wyzwolenie spod jarzma zaborców, umieszczonego na betonowym cokole. Pomnik zdobi marmurowa tablica, na której znajduje się napis - „Z tego miejsca wd.: 5-go stycznia R.P.1919. o godz. 5 tej rano Ks. prob. Józef Kurzawski pobłogosławił Powstańców z Pakości wyruszających pod dowódz. Władysława Poczekaja na odsiecz Inowrocławia”. Odsłonięcie pomnika miało miejsce dnia 15 sierpnia 1947 roku. Równie ważnym pomnikiem jest pomnik Konfederatów Barskich znajdujący się w pobliżu kaplicy Wniebowstąpienie Pańskie. Pamiątkowy kamień upamiętnia miejsce pochówku konfederatów barskich poległych w walce z Rosjanami w 1769r. Na tablicy widnieje napis: „97 Konfederatom Barskim poległym w Pakości w 1769r.-Wdzieczni Polacy, 1922-1982”. W 1768 roku zawiązano w Barze konfederację dla obrony wiary i wolności szlacheckiej. Pakość również stała się miejscem walk konfederatów. Starły się tu wojska polskie Ignacego Malczewskiego z Rosjanami, dowodzonymi przez majora Jana Drewitza. 19 marca 1769 roku oddziały Drewitza dotarły do miasta, atakując stacjonującą tylną straż konfederackiego korpusu Malczewskiego. Poległo 97 konfederatów, których pochowano niedaleko kaplicy Wniebowstąpienia Pańskiego. 

 

Wzdłuż pakoskiego rynku ulokowane są zabytkowe kamienice, pochodzące z XVIII-XX wieku. Na kamienicy przy ulicy Rynek 22 znajduje się tablica poświęcona Stanisławowi Szenicowi - prawnikowi i pisarzowi. Urodził się w 1904r. w Pakości. Po ukończeniu Gimnazjum w Inowrocławiu rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Autor szkiców z dziedziny historii, prawa i biografistyki. Wymienić tu można: Mars i Syrena, Pitaval Wielkopolski, Pitaval Warszawski czy Larum na traktach Warszawy. 
Zmarł w Warszawie 28 listopada 1987r. W Pakości pochowani są jego rodzice, a ich grób znajduje się na wzgórzu kalwaryjskim (zaraz przy schodkach). pamiątkowe tablice. Natomiast na kamienicy przy ulicy Rynek 30 znajduje się pamiątkowa tablica związana z miejscem ślubowania Kompanii Pakoskiej. Tablice wmurowano w 1937roku. Widnieje na niej napis: „Przed tym gmachem w dniu 9 stycznia R.P.1919 o godz.10-tej Pakoska Kompania Powstańcza ślubowała wierność Polsce oraz posłuszeństwo swemu dowódcy Władysławowi Poczekajowi. Ślubowanie odebrał ks. prob. Józef Kurzawski jako prezes powiatowej Rady Ludowej w Mogilnie”. Warto również wspomnieć o pamiątkowym kamieniu w miejscu po dawnej szkole łacińskiej znajdujący się przy klasztorze św. Bonawentury. Na prośbę gwardiana pakoskiego o. Anicenta Paszkiewicza i przedstawicieli miejscowego mieszczaństwa, dnia 5 października 1787 r. Fryderyk II wydał dekret, na mocy którego przy klasztorze została utworzona szkoła łacińska. Przy wejściu do klasztoru znajduje się kamień z tablicą upamiętniającą założenie szkoły.

 

 

linowa kolejka towarowa biegnaca przez gmine pakoscAtrakcją jest też przebiegająca w pobliżu Pakości linowa kolejka towarowa, zbudowana w 1960 roku na licencji francuskiej. Łączy kamieniołom w Piechcinie z zakładami sodowymi w Janikowie. Przecina gminę Pakość i przechodzi nad Jeziorem Pakoskim. Służy do transportu kamienia wapiennego. Długość kolejki wynosi około 7 km. Poruszają się po niej 164 wagoniki z prędkością 2,3 m/s. 
Miejscowość, którą warto odwiedzić jest także Kościelec. Osada była po raz pierwszy wzmiankowana jako Lapidea Ecclesia (Kamienny Kościół) w 1311r. Wieś stanowiła część majątku Kościeleckich, a następnie rodziny Działyńskich, Łączyńskich i Ponińskich. W 1422r. właściciele Kościelca otrzymali od Władysława Warneńczyka przywilej lokacji miasta na prawie magdeburskim. Nigdy nie został on jednak zrealizowany. Obecnie w Kościelcu mieści się Szkoła Podstawowa założona w 1834r. z izbą pamięci poświęconą Kardynałowi Józefowi Glempowi oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Do najważniejszych zabytków należą: romański kościół pw. św. Małgorzaty i późnoklasycystyczny zespół pałacowo-parkowy.

 

 

 

 

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej