Ku pamięci Stanisława Szenica, pisarza pochodzącego z Pakości

W dniu 28 listopada br., w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Barcińskiej, uczczono 25 rocznicę śmierci Stanisława Szenica. O pisarzu, który pochodził i był związany z naszym miastem opowiedziała młodzieży gimnazjalnej Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu p. Janina Sikorska.

Urodzony w naszym mieście pisarz uznawany jest obecnie za jednego z największych varsavianistów. Jego rodzice żyli i pracowali w Pakości. Ojciec Stanisława Szenica był  chemikiem w cukrowni. Grób rodziców pisarza znajdziemy przy schodach prowadzących na wzgórze kalwaryjskie. Sam pisarz pochowany jest wraz z żoną na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.     

- Czuł się warszawiakiem, ale nie do końca. Nieustająco w jego twórczości, w jego rozmowach, w jego artykułach, przejawiała się wielką miłość do ziemi z której wyszedł – stwierdziła Janina Sikorska. Stanisław chciał powrócić na Kujawy. O tym powrocie mówił nieustannie. Żałował bardzo, że w Pakości nie ma  muzeum, bo myślał o przekazaniu części swoich pamiątek rodzinnych miastu – dodała.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Pakości Wiesław Kończal, składając podziękowania na ręce Dyrektor Muzeum p. Janiny Sikorskiej, podkreślił jej zaangażowanie w sprawy Pakości i wyraził nadzieję, że nadal będziemy mogli czerpać z jej wiedzy, przyjaźni i doświadczenia.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego oraz zaproszeni goście: Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Janina Sikorska, Członek Zarządu Powiatu Inowrocławskiego Mirosława Kucol, Radni Rady Miejskiej w Pakości  Anna Grupa, Kaziemierz Dzioba, Zygmunt Groń, Jerzy Joachimiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich Mirosław Gozdera, Dyrektor Zespołu Plcówek Oświatowych w Kościelcu Jarosław Kotyński, Dyrektor Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego Mariola Szlyfarska, pracownicy muzeum, nauczyciele gimnazjum.

Przedstawiamy fotorelację autorstwa Jerzego Joachimiaka.

 

 

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej