98 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

Tradycyjnie na początku stycznia społeczność szkolna, samorządowa, kombatancka oraz lokalna spotykała się na cmentarzu parafialnym przy pomniku Powstańców Wielkopolskich aby uczcić pamięć poległych w 1918/1919 roku. W dniu 5 stycznia zebrani pod pomnikiem Goście wysłuchali odczytanego apelu poległych oraz złożyli wiązanki kwiatów. W tym dniu obchodzone jest również Święto Patrona Szkoły Podstawowej.

 

- „Szanowni Zebrani. To dla mnie wielki honor, że mogę po raz kolejny już, dzisiaj w 98 rocznicę tego pakoskiego zrywu powstańczego, uczestniczyć w uroczystościach związanych z tym wydarzeniem. Było to wielkie wydarzenie, z punktu widzenia naszego małego kujawsko-pałuckiego miasteczka. Miasteczka wielkopolskiego. Stojąc tutaj co roku wielu z nas, ja również, zastanawiam się jakie były motywy tego, że młodzi ludzie, mieszkańcy Pakości postanowili również zawalczyć z okupantem. Czy to było poczucie, potrzeba patriotyzmu? Czy może poczucie chwili, że po prostu trzeba złapać za broń i wywalczyć to, co jest ważne dla każdego Polaka. Myślę sobie, że tą motywacją była potrzeba tego, aby na pakoskim ratuszu wisiała polska flaga, żeby można było mówić pełną swobodą w języku polskim, żeby w szkołach można było uczyć się prawdziwej historii naszego kraju. To chyba to powodowało, że również w Pakości zdecydowano że trzeba walczyć z bronią w ręku aby te narodowe cechy wróciły. Aby spróbować zbudować polską państwowość (...)” – powiedział Wiesław Kończal.

 

Uroczystość pod pomnikiem poprzedził występ uczniów z klas IV-VI, gdzie starsi uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek lekcje historii i patriotyzmu.

 

W obchodach udział wzięli: Burmistrz Pakości Wiesław Kończal, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości Jerzy Joachimiak, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy Mariusz Jarzynowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej Mirosław Gozdera, Dyrektor Gimnazjum Mariola Szlyfarska, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Jarosław Kotyński, Dyrektor Przedszkola Izabela Badyna, Dyrektor Ośrodka Kultury i Turystyki Joanna Reimann, Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych p. Andrzej Klich, Prezes Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej p. Jan Kurczewski, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koła w Pakości p. Zygmunt Groń, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Pakości.

 

Druga część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej, gdzie tym razem uczniowie klas VI - VI przypomnieli zebranym Gościom o tak ważnym wydarzeniu, jakim jest Powstanie Wielkopolskie.

 

Podczas obchodów na ręce dyrektora szkoły Mirosława Gozdery wręczona została księga pamiątkowa przez p. Zygmunta Gronia, a także nagroda za udział i zebranie największej ilości monet w akacji „Góra Grosza” przez członka zarządu Towarzystwa „Nasz Dom” p. Dariusza Michalczyka.

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej